Toplu konut alanlarının artması, çok katlı binaların yaygınlaşmasıyla birlikte asansörler hayatımızın vazgeçilmezleri arasına girdi. 10’ncu ya da 15’nci kata merdivenle çıkmak mümkün olmadığına göre, asansörleri kullanmak artık zaruret. Yüz binlerce ev ve işyerinde insanlar her gün onlarca kez asansöre biniyor. Canlarımızı emanet ettiğimiz bu araçlara ne kadar güveniyoruz? Her yıl onlarca insanın hayatını kaybettiği asansörlerin bakım ve tamirine gereken özeni gösteriyor muyuz? Asansör bakımı, toplumsal yaşamda hayati öneme sahip konuların başında gelmektedir ve bakım düzenli biçimde gerçekleştirildiği müddetçe endişeye gerek yoktur.

Usulüne uygun kurulan, periyodik biçimde denetimden geçen, bakımı ehil kişilerce kurallara uygun olarak yapılan bir asansör, insan hayatındaki en güvenilir araçlardan biridir. Asansör bakımı sırasında dikkat edilmesi gereken hususların başında da kurallara riayet gelmektedir. Konuyla ilgili yönetmelikte, asansörün sürekli kontrol altında tutulabilmesinin önemine işaret edilerek, bakım ve onarım sorumluluğu taşıyacak bir asansör firması ile çalışılması istenmektedir. Her bakımda, makine-motor temizliği şarttır. Yağ kontrolünden, kumanda panosunun temizlenmesine, motor fren ayarının denetiminden, kapı kilitlerinin ve taşıyıcı çelik halatların kontrolüne kadar bütün ekipmanların elden geçirilmesi gerekmektedir. Aşırı yük sisteminin, kabin içindeki imdat mekanizmasının ve yangın cihazının kontrolü de bakım faaliyetinin önemli aşamalarındandır. Yönetmelik, asansör bakımı konusunda apartman ve site yöneticilerine ağır sorumluluklar yüklemektedir. Buna göre yöneticiler aylık periyodik bakımı, gerekli belgelere sahip asansör firmalarına yaptırmakla mükelleftir. Ehliyetsiz kişilerce yapılan işlemlerin bütün sorumluluğu yöneticilere aittir. Muhtemel bir kazada hapis ve para cezaları öngörülmektedir.

Unutmamak gerekir ki, periyodik asansör bakımı arızaların en aza indirilmesi ve asansörün uzun ömürlü olması için tek çözümdür. Güvenlik risklerini minimize edecek en etkili yöntemdir. Fimak Asansör olarak, sizlerden aldığımız siparişle birlikte yıllarca sürecek bir bakım mesaisinin sorumluluğunu da üstlendiğimizin bilincindeyiz. Kaliteli asansörleri kurmakla yetinmiyor, periyodik asansör bakımı konusunda da büyük bir titizlik gösteriyoruz. Bakım ve onarım için teknik servisimiz sürekli hizmetinizdedir. Başta periyodik bakımlar olmak üzere tüm servis işlemleri raporlanmakta, asansörünüzün güvenliği kayıt altına alınmaktadır. İstanbul’da faaliyet gösteren firmamız aylık bakımların yanı sıra acil durum ve arıza giderme hizmetleri de vermektedir. Hedefimiz, kusursuz olarak tarif edilen yeşil etiketli asansörlerde güvenli seyahat etmenizi sağlamaktır. Biliyoruz ki, sorunsuz bir asansör sizin en büyük hakkınız.