Makine dairesiz asansörler, makine dairesi bulunmayan, bütün algoritması kuyuda olan ve bu mantıkla çalışan, yerden tasarruf edilen, asansörlerdir.

Makine dairesiz asansör, bir makine odasına ihtiyaç duymayan, tahrik motoru asansör boşluğuna veya kabin üzerine monte edilebilen asansör tipidir. Asansör sektörünün gelişmesi ile birlikte üretilmeye başlanan makine dairesiz asansörlerin kullanımı son yıllarda tüm dünyada yaygınlaşmaya başlamıştır. Makine dairesiz asansörler, makine dairesi sorununu ortadan kaldırması, asansör makine motorunun frekans kontrollü olmasıyla sağlanan asansör kabininin hassas duruşu ve kalkışı, sessiz çalışma sistemiyle gürültü kirliliğini ortadan kaldırması, güvenli, sarsıntısız çalışma şekli, sağladığı enerji tasarrufu ile ekonomik oluşu gibi avantajlara sahiptir. Kullanıcıya güvenli, keyifli, konforlu bir kullanım sağlamaktadır. Her çeşit yapıya entegre edilebilir, projelerde tasarım esnekliği sağlar. Yapının statik yüküne ekstra yük getirmez. Dişlisiz tahrik motoru kullanıldığı için motor yağına ihtiyaç duyulmaz ve böylece bakım maliyeti azalmış, çevre kirliliği ve yangın tehlikesi ortadan kaldırılmış olur. Taşıma kapasitesi 2500 kg ve hızı 1,6 m/sn hızda çalışabilmektedir. Daha yoğun yolcu trafiği olan, daha yüksek ticari binalarda kullanıcılara önemli avantajlar sağlar. Konutlar, otobüs terminalleri, havaalanları, alışveriş merkezleri, sağlık ve eğitim kurumları genellikle bu sistemdeki asansörleri tercih etmektedir. Asansör ruhsatı veren belediyeler sorumluluk alanlarında dairesiz asansörü zorunlu tutabilmektedir. Ayrıca kullanım alanlarında sağladığı tasarruf, konfor, estetik görünümü gibi etkenler açısından mimarların da tercihi olmaktadır.

Her asansör tipinde olduğu gibi makine dairesiz asansörlerde de dikkat edilmesi gereken bazı teknik detaylar vardır. Makina mesnetleri ve kuyu içinde çalışma alanları, dış etkenlere karşı dayanıklı, korunaklı olmalıdır. Kuyu içerisinde serbest çalışma alanı minimum 1.80 m yüksekliğinde, çalışma alanlarının üstü minimum 2 m olmalıdır. Makinenin kontrolleri kabin üstünden ya da içinden yapılıyorsa kabinin herhangi bir tehlikeli hareketi uygun bir mekanik ya da elektrikli güvenlik tertibatı ile engellenmelidir. Makine mekanları uygun şekilde havalandırılmalı, toz, duman ve nemden korunmalıdır. Çalışma alanları ve makine mekanlarında yeterli aydınlatma sağlanmalıdır.

Fimak Asansör, her türlü asansör çeşidinde olduğu gibi makine dairesiz asansörlerin de ihtiyacınız ve istekleriniz doğrultusunda kurulum, montaj, bakım, onarım, servis aşamalarında hizmet sunmaktadır. Uzman ve deneyimli kadromuz ile, asansörün olduğu her yerde, asansörler hakkındaki her konuda sizlere profesyonel çözümler üretmekteyiz. Sizlerin ve sevdiklerinizin can ve mal güvenliği için çalışır, konforlu, ekonomik, rahat kullanım kolaylığı sağlarız. Müşteri prensibi doğrultusunda 7 gün 24 saat hizmet vermekteyiz. Hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için iletişim bilgilerimizden bizlere ulaşabilirsiniz.

Makine Dairesiz Asansör

Firma Fimak Asansör
Tarih Mayıs 2022
Kategori Elevator, Lift

Sosyal Medya