Daha çok fabrika, depo, işyeri vb gibi yerlerde sıkça kullanılan bu asansörler, apayrı bir bilgi, birikim ve tecrübe gerektiren bir asansör kategori dalıdır.

Yük asansörleri inşaat alanlarında, yurt binalarında, büyük iş makineleri üreten firmalarda, hastanelerde, yüksek yapılı restoranlar gibi yerlerde kullanılan ağır ve insan gücü kullanılarak taşınamayan yükleri taşımak için kullanılan asansörlerdir. Yük asansörleri Asansör Bakım yönetmeliğine uygun olarak üretilmelidir. Bu asansörler insan ve yük taşımaya elverişlidir. Yük asansörleri insan asansörleri gibi konfor için üretilmezler. Bu sebeple asansör kabinleri için kullanılan malzemeler yük taşımaya uygun olmalıdır. Yük asansörleri makineli ya da hidrolik olabilir. Yük asansörleri 500 kilodan 22000 kiloya kadar olan yükleri kolayca taşıyabilmek için dizayn edilmiştir. Bu yüzden yük asansörleri uygun yükseklik ve genişlikte olmalıdır. Taşınacak yükün çeşidine göre monte edilecek yük asansörüne karar verilmesi büyük önem teşkil eder.

Yük asansörü için hız insan asansörüne oranla daha az önemlidir fakat yük asansörü hızı da ortalama 0,25 m/s ile 2,0 m/s arasında olmalıdır. Yükleme asansörleri ağır yükleri taşımayı kolaylaştırmak için tasarlandığı için asansör kabinleri ve kabinlerin kapıları yük indirip boşaltmaya uygun olarak tasarlanmalıdır. Yük taşıma işlemi birçok kazaya sebebiyet verebileceği için yük asansörlerinde bu husus dikkate alınmalıdır. Örneğin kazaları azami ölçülere indirebilmek adına asansör kabini yüzeyi kaymaz malzeme kullanarak yapılmalıdır. Bununla beraber bazı yükler için iniş rampaları tasarıma eklenebilir. Burada müşterinin isteğine uygun olmakla beraber uzmanların onayından geçmiş asansörler tercih edilmelidir. Yük asansörleri ihtiyaca uygun olarak farklı tiplerde üretilmektedir. Bunlar makaslı, halatlı, rampalı, pistonlu yük asansörleridir. Makaslı yük asansörleri ; taşıma kapasitesi yüksek, seyir mesafesi az olan asansörlerdir. Halatlı yük asansörleri ; seyir mesafesi 10 – 30 metre arası olan ve 10000 kilogram yük taşımaya elverişli asansörlerdir. Rampalı yük asansörleri ; dış ortamda alandan tasarruf etme amacıyla kullanılan asansörlerdir. Pistonlu yük asansörleri ise ; 5000 kilograma kadar yük taşıyabilen, seyir mesafesi 1- 20 metre arası olan asansörlerdir.

Fimak Asansör Sanayi ve Ticaret A.Ş olarak asansör sektöründe yük asansörü imalatında da ön saflarda yerimizi almayı hedefliyoruz. Yük asansörleri kullanım alanı gereği en çok yıpranan asansörlerdendir. Bu sebeple yük asansörü imalatı ve montajı sırasında yıpranma payını da düşünerek kaliteli ve dayanıklı malzemelerle asansör kabini üretimi yapıyoruz. Müşterinin ihtiyacını uzman ekibimiz ve mühendislerimizin görüşleriyle beraber koordine ederek yük taşımaya en uygun asansörü imal ediyoruz.

Yük Asansörü

Firma Fimak Asansör
Tarih Mayıs 2022
Kategori Elevator, Lift

Sosyal Medya